واکس زدن یکی از راههای نگه داری صحیح از کفش چرمی

واکس زدن یکی از راههای نگه داری صحیح از کفش چرمی

باید بدانید که کفش‌ چرم زنانه و کفش مردانه و حتی کفش بچه گانه،  باید پس از هر بار استفاده، تمیز شوند. برای این منظور از یک برس (فرچه) و پارچه جهت تمیز کردن کفش بهره ببرید. همچنین بعد از هر ۱۰ تا ۱۲ بار پوشیدن کفش و تمیزکاری روزانه با برس و پارچه، کفش را «واکس» بزنید.

از آنجا که در تولید عمده کفش علی الخصوص کفش چرم بالساوا محصولی بسیار ظریف تولید می شوند، پس برای برطرف کردن چروک آن نیازی نیست در بیشتر موارد کفش را برس بزنید، بلکه از «کِرِم‌های تغذیه‌ کننده» که روند خرابی را کند می‌کنند استفاده کنید. کرم‌های مخصوص کفش به راحتی در چرم نفوذ می‌کنند

مراحل درست واکس زدن کفش چرمی مردانه و کفش های مجلسی

برای واکس زدن به چه لوازمی احتیاج داریم؟

  • برس (فرچه) مخصوص کفش
  • واکس معمولی یا کرمی (واکس معمولی مقاومت چرم را در برابر آب افزایش می‌دهد و واکس کرمی باعث تغذیه چرم و افزایش انعطاف پذیری آن می‌شود)
  • پارچه تمیز
  • مسواک

نکته: در نحوه نگهداری از کفش چرم حتماً از هر دو واکس معمولی و کرمی استفاده کنید، و هر یک‌بار در میان هر کدام را به کار ببرید.

نکته: حتماً رنگ واکس یا هر نوع تمیزکننده دیگری را نزدیک به رنگ کفش انتخاب کنید، برای کفش مشکی از واکس مشکی و کفش قهوه‌ای از واکس قهوه‌ای استفاده کنید.

هشداراز به کار بردن الکل یا اَستون (آسیتون) برای تمیز کردن کفش چرمی اجتناب کنید. واکس زدن، یکی از مراحل مهم در نحوه نگهداری از کفش چرم است. برای این کار، فرچه مخصوص واکس را برداشته و آن آغشته به واکس کنید، سپس فرچه را در جلو، کناره‌ها و پشت کفش بکشید تا تمام کفش واکسی شود. (از واکس به مقدار بسیار کمی استفاده کنید)