نکات کلیدی برای نگهداری و تمیز کردن کفش چرم

نکات کلیدی برای نگهداری و تمیز کردن کفش چرم

نکات کلیدی برای نگهداری و تمیز کردن کفش چرم

اگر از آن دسته افرادی هستید که به کیف، کفش، یا پوشاک چرم از جمله کت چرم علاقه دارید باید به خوبی از نحوه تمیز کردن و نگهداری چرم آگاه باشید. محصولات چرمی کیفیت و دوام بالایی دارند اما در صورتی که اصول مراقبت و نگهداری چرم آنها به خوبی رعایت نشود ممکن است کیفیت و عمر مفید آنها کاهش یابد. در این مقاله سعی کرده ایم به سوالات شما درباره چگونگی تمیز کردن و براق کردن محصولات چرم پاسخ دهیم.

استفاده از واکس یکی از بهترین روش های براق کردن کفش چرم است. واکس علاوه بر اینکه جلوه زیبایی به کفش چرم می دهد، از خشک شدن آن نیز جلوگیری می کند. اما قبل از هر چیز باید با انواع واکس مناسب برای محصولات مختلف و روش صحیح استفاده از واکس آشنا باشید. 

تولیدی کفش چرم بالساوا

اصول نگهداری کفش چرم و براق کردن چرم معمولی

گرد و غبار یکی از دشمنان اصلی کفش چرم محسوب می شود هرگز نباید از گردگیری سطح کفش چرم غافل شوید. برای تمیز کردن و همچنین نگهداری کفش چرم باید ابتدا محصول را گردگیری کنید سپس می توانید یک محلول پاک کننده خانگی برای تمیز کردن کفش چرم بسازید.

نکته مهم: قبل از استفاده از مواد پاک کننده و نگهدارنده در سطوح آشکار کفش چرم، باید ابتدا این مواد در محل هایی از محصول که در معرض دید نیست امتحان شود.

اسفنج نرم را به مواد پاک کننده و نگهدارنده چرم آغشته نمایید سپس روی محصول بکشید. در ادامه با پارچه ای نرم، بر روی کفش بکشید و در آخر در مجاورت هوا در دمای اتاق قرار دهید. بند کفش را نبندید تا گردش هوا به طور کامل انجام و چرم کاملا خشک شود.

هرگز از دنبه، روغن زیتون و… برای نرم کردن چرم استفاده نکنید. استفاده از دنبه سبب کدر شدن سطح چرم و بوی بد چرم خواهد شد. 

نحوه براق کردن کفش چرم ورنی

از ژل های مخصوص ورنی برای براق کردن چرم ورنی استفاده کنید. (ژل را روی محصول بمالید و بعد از یک ساعت با پارچه نرم برق بیندازید.)

نگهداری از مبل چرم

مبل چرم یک کالای زیبای زندگی است و اگر خوب از آن نگهداری شود، همیشه زیبا می ماند. برای حفظ کیفیت چرم آن حتما به نکات زیر توجه فرمایید:

1- هرگز مبل چرم را در فاصله کمتر از 20 یا 30 سانتیمتری رادیاتور و بخاری قرار ندهید.

2- هرگز مبل چرم را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

3- مبل چرم را به طور مرتب با استفاده از یک پارچه و یا یک برس نرم خاک گیری کنید و محل هایی مثل نشیمن گاه، دسته مبل و پشتی آن را در صورت نیاز با دستمال نم دار تمیز کنید.

4- حداقل ماهی یک بار به وسیله جاروبرقی مبل چرم را گردگیری کنید.

5- هرگز از تینر و حلال های آلی و مواد شیمیایی سفیدکننده و یا پاک کننده کفش برای تمیز کردن چرم مبل استفاده نکنید. چون باعث آسیب دیدن رنگ و لایه فیکس شده روی آن می شود.

نگهداری چرم بوت و نیم بوت چرم

بهترین راه برای نرم نگهداشتن نیم بوت چرم و بوت چرم این است که آنها را زیاد بپوشید. بله درست است هرچه بیشتر از کفش چرم استفاده کنید آن چرم حالت پای شما را به خود می گیرد و نرم تر می شود. همچنین یک پارچه نخی نرم و خشک برای گردگیری نیم بوت و بوت چرم بسیار مناسب است.

درصورت تمایل می توانید جدیدترین مدل های کفش، بوت و نیم بوت چرم زنانه و مردانه را در کاتالوگ کفش بالساوا مشاهده کنید.

نکات مهم در نگهداری چرم لباس

1- برای آویزان کردن لباس چرم حتما از آویزهای پهن (هنگر) استفاده کنید.

2- همانطور که گفتیم چرم بسیار حالت پذیر است بنابراین هرگز لباس چرم را از میخ چوبی و یا فلزی آویزان نکنید تا شکل ظاهری آن تغییر نکند.

3- برای مراقبت و نگهداری چرم لباس از کاورهای پارچه ای و نخی استفاده کنید.

4- هیچ وقت لباس چرمی را در کاور پلاستیکی و نایلونی قرار ندهید چون ممکن است چرم عرق کند و همین موضوع سبب آسیب رسیدن به آن می شود.

5- اگر لباس چرم، خیس یا مرطوب شد ابتدا رطوبت را با دستمال نخی و نرم خشک کنید سپس آن را در هوای آزاد قرار دهید. از خشک کردن آن در جلوی هوای داغ، روی رادیاتور یا بخاری پرهیز نمایید.

6- اگر لباس چرم بعد از خشک شدن، ترد و شکننده شده از مواد محافظت کننده و نگهدارنده چرم استفاده کنید.

7- به هیچ عنوان از واکس های پارافین دار استفاده نکنید.

8- چرم را بیش از 8 ساعت زیر آفتاب قرار ندهید. اگر چرم رنگی باشد، نور خورشید می تواند رنگ آن را از بین ببرد.

9- چرم به صورت کامل ضد آب نیست. اگر چرم به شکل %100 ضد آب ساخته شود قسمتی از خواص طبیعی آن از دست می رود. بنابراین اکثر چرم ها بر اثر برف و باران شدید و بلند مدت ممکن است آسیب ببینند یا تغییر شکل دهند.

10- در صورت خشکی جنس چرم بعد از خشک شدن آب، لباس را داخل یک کیسه نایلونی که سوراخ کوچکی دارد قرار داده و حدود یک ربع نایلون حاوی لباس را بغلتانید و ماساژ دهید. با این کار خشکی چرم تا حد قابل قبولی از بین می رود و بعد از چند بار استفاده (پوشیدن) به حالت اول باز خواهد گشت.

11- برای پیشگیری از تغییر حالت محصول چرم، از قرار دادن اشیای سنگین داخل آن خودداری کنید.

12- هنگامی که از لباس چرمی استفاده نمی کنید آن را بر روی چوب لباسی مناسب آویزان کرده و کاور نخی بکشید سپس آن را در محلی دور از رطوبت و گرما بگذارید. هیچ گاه چرم را به صورت خیس یا مرطوب در کاور و کمد قرار ندهید.

13- هنگام خرید سعی کنید لباسی یا کفشی را انتخاب کنید که اندازه (سایز) شما باشد کوچک یا بزرگ بودن اندازه محصول چرم در بلند مدت باعث از شکل افتادن آن خواهد شد.

تولیدی کفش بالساوا از سال 1363 همواره با تکیه بر استفاده از تکنولوژی بروز دنیا، طراحی بر اساس اصول ارگونومی و طبی، کیفیت بالای دوخت، مدلهای بروز، استفاده از بهترین مواد اولیه در تولید، مشتری مداری، تولید محصولات با کیفیت، و دیگر موارد توانسته است تا محصولات خود را به کشورهای اروپایی و آسیایی و دیگر کشورها صادر کند. تمامی کفشهای بالساوا با استفاده از چرم طبیعی با کیفیت و درجه یک تولید می شوند. مواد اولیه تا محصول نهایی در بالساوا بصورت کنترل کیفی صد در صد انجام میپذیرد تا مصرف کنندگان محصولاتی بادوام، باکیفیت، و با اطمینان کامل دریافت نمایند.