انواع چرم طبیعی در ساخت کفش چرم طبیعی

انواع چرم طبیعی در ساخت کفش چرم طبیعی

چرم طبیعی با توجه به مدل کفش و نیز کاربرد کفش به انواع نیز دسته بندی میگردد.

چرم طبیعی سبک

چرم طبیعی می باشد که از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بز، بزغاله و بره به دست می آید که بسیار ظریف و نازک است و به همین علت هم در ساخت محصولاتی مانند لباس، کاپشن و دستکش استفاده شده و از نوع کیفیت پایین تر آن به عنوان آستری در برخی کفش ها و لباس استفاده می گردد.

چرم طبیعی نیمه سنگین

به چرم طبیعی گفته می شود که از پوست حیواناتی مانند کروکودیل و شتر مرغ به دست می آید و به علت کمیاب و گران قیمت بودن بیشتر در ساخت محصولاتی که جنبه تزیینی دارند و یا لوکس محسوب می شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

چرم طبیعی سنگین

به چرم طبیعی گفته می شود که از پوست حیواناتی مانند گاو ،گاومیش ،گوساله و شتر و …به دست می آید. چرم طبیعی سنگین بهترین نوع جهت استفاده های معمول می باشد و دارای بیشترین مقاومت و زیباترین رخ در میان دیگر انواع است. این نوع چرم طبیعی به علت استحکام و مقاومت بالا به مصرف در زیره و رویه کفش ،ساخت کیف های دستی و جیبی مرغوب و یا تسمه های ماشین آلات صنعتی و …می رسد. در تولید کفش های بالساوا از این نوع چرم استفاده میگردد.

علاوه بر دسته بندی های بالا، چرم طبیعی را بر اساس نوع دبّاغی هم می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

چرم طبیعی گیاهی

در دبّاغی این نوع چرم طبیعی تا حد امکان از مواد و رنگهای شیمیایی استفاده نمی شود و به جای آن از رنگهای گیاهی و مواد و روغنهای حیوانی استفاده می گردد. این نوع به علت دارا بودن بیشترین سازگاری با محیط زیست و عدم ایجاد عوارض در اثر تماس با پوست انسان، از بهترین انواع دبّاغی به شمار می رود. این نوع چرم طبیعی، انعطاف‌پذیر بوده و رنگ آن قهوه‌ای‌ست که میزان رنگش به ترکیب شیمیایی و رنگ پوست بازمی‌گردد. چرم طبیعی گیاهی در آب پایدار نیست؛ بی‌رنگ می‌شود و اگر پس از خیس شدن، خشکش کنید، چروک گشته و از انعطاف‌پذیری و نرمی‌اش کاسته خواهد شد. در آب گرم، شدت چروک شدنش بیش‌تر است و تقریباً شبیه ژلاتین می‌شود. علاوه بر اینکه سفت شده و احتمالاً شکننده هم می‌گردد. چرم طبیعی جوشانده نمونه‌ای است از چرم طبیعیی که با قرار گرفتن در آب داغ، شناور شده و سفت می‌شود. این اتفاق در موم جوشانده و مواد شبیه هم رخ می‌دهد. در تاریخ گهگاه پس از عمل سفت کردنش، از آن در زره ها و هم‌چنین در اتصال کتاب‌ها هم استفاده می‌شده است. این نوع چرم طبیعی، تنها نوع چرم طبیعی است که در حکاکی و قالب‌گیری چرم طبیعی می‌تواند مناسب باشد.

چرم طبیعی مراکشی

این نوع چرم طبیعی با محکم‌ترین انواع چرم طبیعی‌ها برابری می‌کند. در عین حال ، بسیار نرم و قابل انعطاف است. در زمانهای گذشته چرم طبیعی مراکشی را با دوختن پوست‌ها ، دباغی می‌کردند. در آن روش ، پوست را به شکل مشک ، یا کشکول در می‌آورند؛ سپس آن را با مقداری سماق پر می‌کردند و در ظرف‌های پرشده از همان محلول شناور می‌ساختند. سپس بوسیله تیغه‌های چوبی در حال چرخیدن ، به روی پوست ضربه‌هایی وارد می‌شد و به ساخت چرم طبیعی کمک می‌کرد.از این نوع چرم طبیعی بیشتر برای صحافی کتابها استفاده می‌شد. امروزه این چرم طبیعی‌ها برای تهیه کالاهای چرم طبیعیی ظریف مانند کیف‌های زنانه ، کیف‌های دستی و جیبی مردانه استفاده می‌شود.

چرم طبیعی اسپانیایی

این نوع چرم طبیعی ، در واقع نوعی چرم طبیعی مراکشی است. امروزه این نوع چرم طبیعی ها را از پوست اسب با کیفیت مرغوب به روش پوست پیرایی گیاهی تولید می‌کنند. این نوع چرم طبیعی‌ها را از روی داخلی پرداخت می‌کنند. چرم طبیعی تولید شده بسیار محکم و همچنین ضد آب است. از این چرم طبیعی ، در ساخت کفش‌های مردانه مرغوب استفاده می‌شود.

چرم طبیعی روسی

همانطور که از نام این نوع چرم طبیعی بر می‌آید، نخستین بار در روسیه تهیه شده است. عمل پوست پیرایی با استفاده از پوست درختهای بید و غان انجام می‌شد. این نوع چرم طبیعی با بوی خوشایندی که داشت، شناخته می‌شد که به بوی خوش روغن درخت غان مربوط است. امروزه تولید اینگونه چرم طبیعی ، دیگر مخصوص کشور روسیه نیست و در بسیاری از کشورها با استفاده از مواد پوست پیرایی گیاهی ، تولید می‌شود. از این نوع چرم طبیعی برای صحافی کتاب ، ساخت کیف بغلی ، چمدان و لباس استفاده می‌شود

چرم طبیعی‌های دانه‌دار یک رویه

در این نوع از چرم طبیعی‌ها از لایه خارجی پوست استفاده می‌شود، که پوست سمباده خورده و پردازش می‌شود تا علایم و نشانه‌های طبیعی پوست از آن حذف شود، و همین امر باعث ایجاد بافت صاف و دوام بالای کیف می‌شود، هر چند پردازش و کاری که روی این نوع چرم طبیعی انجام می‌شود، از عمر واقعی آن می‌کاهد.

چرم طبیعی‌های دانه‌دار کامل

از لایه خارجی پوست استفاده می‌شود ولی پردازش نمی‌گردد، نشانه‌های طبیعی در این چرم طبیعی مشهود است، محکم‌ترین و بادوام ترین نوع چرم طبیعی هستند.

چرم طبیعی کرومی

چرم طبیعی است که مواد اصلی در دبّاغی آن بر پایه کروم است و بر سطح برخی چرم طبیعی های کرومی که رویه نا مرغوبی دارند طرحی را بصورت مصنوعی چاپ میکنند که به آن کرومی چاپی میگویند.

چرم طبیعی جیر

از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرایند خاصی و بوسیله وسایل خاصی رخ آن را پرداخت میکنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده می گردد.

چرم طبیعی اشبالت

چرم طبیعی است شبیه جیر که از ورقه ورقه کردن چرم طبیعی های ضخیم گاوی به دست می آید که نسبت به جیر سطح پایینتر محسوب و طبقه بندی می گردد.

چرم طبیعی نوبوک

چرم طبیعی است که مانند جیر و اشبالت دارای رخ مخملی می باشد اما با ظرافت بسیار پرداخت شده و دارای سطحی لطیف است.

چرم طبیعی ورنی

چرم طبیعی است که از پوست گوساله تهیه می شود و رویه آن با لاک خاصی لعاب و پوشش داده می شود تا ظاهری براق پیدا نماید.

چرم طبیعی های ماهی‌ها ، خزندگان و انواع پستانداران

بطور کلی ، بیشتر چرم طبیعی مورد نیاز بشر، از پوست حیوانهایی مانند گاو ، گوسفند ، بز و خوک بدست می‌آید. این حیوانات را بیشتر به خاطر گوشت آنها پرورش می‌دهند. در واقع پوست آنها ، یک فراورده فرعی به حساب می‌آید. اما حیواناتی هم هستند که تنها به خاطر استفاده از پوستشان شکار می‌شوند. از پوست شتر مرغ نیز چرم طبیعی بسیار سخت و مرغوب بدست می‌آید که از آن در تهیه کیف و کفش و چمدان استفاده می‌شود. بطور کلی می‌توان گفت که بجز حشرات ، کمتر مخلوق چرنده یا خزنده‌ای وجود دارد که نتوان پوست آن را به چرم طبیعی مرغوب تبدیل کرد‌.

پوست مار و مارمولک

این نوع پوست ، بسیار نازک و در عین حال محکم است. وقتی که پوست پیرایی می‌شود، ترک نمی‌خورد و آبرفتگی و کشیدگی پیدا نمی‌کند و دوام و استحکام زیادی دارد. پوست مارمولکها ، گرانتر از پوست مارها است. از یک مارمولک می‌‌توان حدود سی سانتیمتر مربع پوست بدست آورد.

پوست کروکودیل ها و سوسمارها

این حیوانات ،‌ پوست زیبایی دارند و از روی نقش‌های بزرگ به راحتی می‌توانند تشخیص داده شوند. این پوست ها ، به اندازه‌ای شهرت دارند که برای ساخت تقلبی آنها با پرس‌های فولادی ، نقش‌های سوسمار را بر روی پوست گاو ، نقش و ثابت می‌کنند. پوست سوسمار ، بیشتر از پوست کروکودیل مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای ساخت چمدانهای درجه یک ، کیفهای زنانه و کفشهای مرغوب درجه یک استفاده می‌شود.

پوست پرندگان

پوست پرندگانی که برای استفاده از پر و بالشان پرورش می‌یابند، تنها در صورتی به چرم طبیعی تبدیل می‌شوند که پرنده ، مرده یا کشته شود.
پوست ماهی

در میان ماهی‌ها ، کوسه دارای مناسبترین پوست برای تولید چرم طبیعی است. چرم طبیعی موسوم به شاگرین از پوست این حیوان ساخته می‌شود.

چرم طبیعی گاوی

چرم طبیعی با دوام و مقاوم است که با وجود تولید الیاف پیشرفته، همچنان در بسیاری موارد همچون دستکش ایمنی در کاربردهای شیمیایی و پوشش حرفه‌ای موتور سواری از بهترین انتخاب‌ها است .این نوع چرم طبیعی دارای الیاف متراکم است به همین دلیل مقاومت بالایی دارد، سطح آن صاف و در اصطلاح بدون گرین می باشد، بر اساس مورد مصرف به صورت نرم و خشک در ضخامت های متفاوت ارائه می شود کاربرد عمومی آن در تهیه کفش چرم طبیعی و انواع کیف ها در تهیه لباس و دستکش هم از آن استفاده می گردد.

چرم طبیعی گوسفندی

چرم طبیعی زیبا، با قیمت مناسب می‌باشد و دوام خوبی دارد. تراکم الیاف آن به نسبت سایر چرم طبیعی ها کم است سطح آن مانند چرم طبیعی گاوی صاف است، لطافت و سبکی آن باعث گردیده که بصورت عمده در لباس و دستکش مورد استفاده قرار گیرد. انواع کیفی آن نیز جهت تهیه کیف های زنانه تولید می شود.

چرم طبیعی بزی

تراکم الیاف آن به نسبت چرم طبیعی گاوی کمتر ولی از چرم طبیعی گوسفندی بیشتر است و مقاومت بالایی دارد. محل خروج مو به وضوح بر روی چرم طبیعی مشاهده می شود و به راحتی از سایر چرم طبیعی ها قابل تشخیص است. با توجه به کاربرد آن به دو صورت نرم و خشک ارائه می شود. موارد مصرف آن در انواع کیف و کفش زنانه می باشد.

بالساوا برندی متفاوت برای شیک پوشان است. تجربه ای بیش از سی و پنج سال در تولید و تحقیق در خصوص مد روز جهان، همکاری با متخصصین و مدلیست های مطرح بین المللی، استفاده از مواد اولیه بسیار مرغوب و استاندارد، و حمایت از حقوق مشتریان عزیز بالساوا، بالساوا را تبدیل به برندی منحصربفرد در دنیای مد کرده است. تولیدی کفش بالساوا از انواع چرم طبیعی های باکیفیت در تولید کفش استفاده می کند. این چرم طبیعی ها بهترین و مرغوب ترین چرم طبیعی های تولید تبریز می باشند.

همسو بودن با مد روز جهان، و همکاری با مدلیست های مطرح در دنیای مد و طراحان خوش فکر و ذوق پوشاک بین المللی، حضور فعال در نمایشگاه های بین المللی کفش، مد، و پوشاک؛ و فعالیت های مرتبط با مد در صنعت چرم طبیعی، کیف، کفش، و آکسسوری تنها بخشی از فعالیت های تولیدی کفش بالساوا می باشد تا محصولاتی بروز و شیک را به مشتریان عزیز عرضه نماید.