انواع چرم را بشناسیم

انواع چرم را بشناسیم

چرم دانه‌دار کامل (Full Grain Leather)

این چرم به قوی‌ترین و بادوام‌ترین شکل ممکن ساخته شد‌اند که باعث عدم ترک‌خوردگی، لایه برداری، مقاومت در برابر رطوبت، پارگی یا سوراخ شدن می‌شود. هر قطعه از زیبایی ظاهری چرم دانه دار کامل، داستان زندگی حیوان و شیوه‌های دباغی را روایت می‌کنند. همه علائم و بی‌نظمی‌ها حفظ شده است، زخم‌هایی که حیوان در برابر حصار سیم خاردار یا کاکتوس متحمل شده یا نیش حشرات، حتی علامت‌های تجاری به خوبی بر روی این چرم دیده می‌شود. هرکسی که صاحب چرم دانه‌دار کامل باشد، می‌داند که با افزایش سن، این چرم زیبایی بیشتری پیدا می‌کند و با گذشت سال‌ها به غنای معنوی آن افزوده می‌شود.

این چرم بوی کاملاً متمایزی دارد، رنگ پذیر نیست و دقیقاً به رنگ پوست حیوان است. به طور خلاصه، بهترین چرم همین نوع دانه‌دار کامل است؛ ولی به خاطر داشته باشید قیمت آن بسیار بالا است.

چرم دانه‌ای اصلاح شده (Top Grain Leather)

به منظور از بین بردن نواقص طبیعی پوست حیوان، سطح چرم با سنباده زدن و چربی زدن برداشته شده است. این عمل به چرم ظاهری یکنواخت‌تر می‌بخشد، اما بدان معنی است که این چرم نسبت به نوع دانه دار کامل دوام کمتری دارد و بسیار سریع‌تر خراب می‌شود. چرم اصلاح شده متداول ترین چرم برای تولید کالاهای باکیفیت است زیرا نازک‌تر، چسبناک‌تر و ارزان‌تر از دانه دار کامل است. این چرم و در تولیدش باید روند گسترده ای از فرآیند دباغی که شامل سنباده زدن، ضربه زدن و رنگ کاری است را طی کرده باشد. این چرم بوی متمایزی دارد و رنگ پذیر است.

چرم نبوک (Nubuck Leather)

در اصل از پوست آهو یا گوزن ساخته شده است که برای نخستین بار با سفر دوک ویندزور (ادوارد هشتم) به آمریکا در دهه ۱۹۳۰ میلادی شناخته شد. نبوک از چرم اصلاح شده ساخته شده، ولی مورد پرداخت قرار نگرفته است. سطح نبوک برس خورده و صیقل داده شده است، به طوری که الیاف پروتئین کوتاه آن یک سطح مخملی ایجاد می‌کنند. نوبک مشابه جیر است، ولی گران‌تر! سطح رویی این چرم هنگامی که دست خود را روی آن می‌کشید به اصللاج خواب آن تغییر می‌کند؛ قوی‌تر و ضخیم‌تر از جیر است و می‌تواند به هر رنگی تولید شود. همچنین ظاهری ناهموارتر از جیر دارد و ممکن است علائم طبیعی پوست حیوان را نیز بر روی سطح خود حفظ کرده باشد. از کفش نبوک در تولید انواع کفش مردانه به وفور استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که در کفش بالساوا انواع کفش نبوک نیز تولید می شود . برای مشاهده سایت بالساوا و محصولات بالساوا اینجا کلیک کنید .

چرم جیر (Suede)

جیر چرمی است که از لایه داخلی پوست که در تماس با گوشت حیوان می‌باشد ساخته شده است. سطح آن سنباده و صیقل داده شده است و چرم حاصله نرم‌تر و انعطا‌ف‌پذیر‌تر از نوبوک است، اما به اندازه آن سخت و بادوام نیست. سطح جاذب جیر باعث می‌شود در برابر لکه شدن آسیب‌پذیر باشد. از جیر در تولید انواع نیم بوت زنانه و بوت مردانه استفاده می‌شود.